ICON Process Controls TKS-40-PP-B-E
SKU: CS6301641MPN: TKS-40-PP-B-E
Contact us for pricing and availability
Product Details
1 ½’’ Truflo TKS Series Paddle Wheel Flow Meter, PP Material, EPDM Seals,Butt Fused End Connections - LED Display, Flow Rate, Pulse Output, 1 Relay Output, 24VDC.
Attributes
Connection Butt Fused
Display LED
Linearity Repeatability ±0.5% of F.S @ 25°C 77°F
Material PP
Max Temperature Pressure Rating 180 psi @ 68°F / 40 psi @ 190°F
Operating Range 0.3 to 33 ft/s 0.1 to 10 m/s
Operating Temperature -4°F to 190°F
Output Freq. Pulse + 1A Relay
Seal EPDM
Size 1 ½’‘
Supply Voltage 9 to 30 VDC ±10% regulated