ICON Process Controls TKS-80-P-E
SKU: CS6301619MPN: TKS-80-P-E
3’’ Truflo TKS Series Paddle Wheel Flow Meter, PVC Material, EPDM Seals, Flanged End Connections - LED Display, Flow Rate, Pulse Output, 1 Relay Ou…

Contact us for pricing and availability
Product Details
3’’ Truflo TKS Series Paddle Wheel Flow Meter, PVC Material, EPDM Seals, Flanged End Connections - LED Display, Flow Rate, Pulse Output, 1 Relay Output, 24VDC.
Attributes
| Connection | Flanged |
| Display | LED |
| Linearity Repeatability | ±0.5% of F.S @ 25°C 77°F |
| Material | PVC |
| Max Temperature Pressure Rating | 180 psi @ 68°F / 40 psi @ 140°F |
| Operating Range | 0.3 to 33 ft/s 0.1 to 10 m/s |
| Operating Temperature | 32°F to 140°F |
| Output | Freq. Pulse + 1A Relay |
| Seal | EPDM |
| Size | 3’‘ |
| Supply Voltage | 9 to 30 VDC ±10% regulated |
Specifications
| SKU | CS6301619 |
|---|---|
| MPN | TKS-80-P-E |
