ACI A/100KS-D-6"-GD
SKU: CS6290521MPN: A/100KS-D-6"-GDAlternate Part #: 148536
100,000 Ohm Thermistor, Duct, 6”, Galvanized Enclosure
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
Length 6”
Sensor 100KS (100,000 Ω)
Enclosure Galvanized
Temperature Series Thermistor
Product Family Specifications
Stability Sensor Dependent; Contact ACI for more information on specific sensor
Sensor Type Thermistor
Number Wires Two (Non-Polarity Sensitive)
Sensor Curve Non-Linear, NTC (Negative Temperature Coecient)
Probe Diameter 0.250” (6.35mm)
Probe Material 304 Stainless Steel
Agency Approvals CE, UKCA, RoHS2, WEEE
Conductor Material Silver Plated Copper
Number Sensing Points One
Operating Humidity Range 10 to 95% RH, non-condensing
Storage Temperature Range -40 to 85ºC (-40 to 185ºF)
Power Dissipation Constant 3 mW/ºC A/1.8K Series: 1 mW/ºC A/10K-E1 Series: 2 mW/ºC
Operating Temperature Range -40ºC (-40ºF) to 150ºC (302ºF)
Lead Length | Conductor Size 4”, 6” and 8” Probes: 14” (35.6 cm) | 22 AWG (0.65 mm) 12” and 18” Probes: 24” (61 cm) | 22 AWG (0.65 mm)
Response Time (63% Step Change) 10 Seconds nominal