ACI A/50K-PM-10'CL2P
SKU: CS6289766MPN: A/50K-PM-10'CL2PAlternate Part #: 146995
50,000 Ohm Thermistor, Pipe Mount, Brass, 10’ Plenum Cable
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
Wire 10’ Plenum Cable - CL2P
Sensor 50K (50,000 Ω)
Product Family Specifications
Number Wires Two (Non-Polarity Sensitive)
Product Weight 0.05 lbs. (22.68g)
Agency Approvals CE, RoHS, WEEE
Conductor Material Silver Plated Copper
Operating RH Range 10 to 95% RH, Condensing
Product Dimensions 1.10” (27.9mm) x 0.375” (9.53mm)
Pipe Sizes Accepted ½” (12.7mm) to 1” (25.4mm)
Number Sensing Points One
Storage Temperature Range -40 to 85ºC (-40 to 185ºF)
Power Dissipation Constant 3 mW/ºC except A/1.8K Series: 1 mW/ºC | A/10K-E1 Series: 2 mW/ºC
Sensor Type | Sensor Curve Thermistor | Non-Linear, NTC (Negative Temperature Coefficient)
Operating Temperature Range -40 to 150ºC (-40 to 302ºF)
Lead Length | Conductor Size 24” (61cm) | 22 AWG (0.65mm)
Response Time (63% Step Change) 20 Seconds nominal
Lead Wire Insulation | Wire Rating Etched Teon (PTFE) Colored Leads | MIL-W-16878/4 (Type E)
Pipe Mount Sensor Enclosure Material Brass
Nominal Thermistor Resistive Output @ 77°F (25°C) (Lead Wire Colors) A/1.8K: 1.8K ohm nominal | (Red/Yellow) A/3K: 3K ohm nominal | (White/Brown) A/AN (Type III): 10K ohm nominal | (White/White) A/AN-BC: 5.238K ohm nominal | (White/Yellow) A/CP (Type II): 10K ohm nominal | (White/Green) A/CSI: 10K ohm nominal | (Green/Yellow) A/10KS: 10K ohm nominal | (White/Blue) A/10K-E1: 10K ohm nominal | (Gray/Orange) A/20K: 20K ohm nominal | (Brown/Blue) A/50K: 50K ohm nominal | (Brown/Yellow) A/100KS: 100K ohm nominal | (Black/Yellow)