ACI A/50K-DO-18"-10'CL2P
SKU: CS6289714MPN: A/50K-DO-18"-10'CL2PAlternate Part #: 146937
50,000 Ohm Thermistor, Duct, Without Box, 18”, 10’ Plenum Cable
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
Wire 10’ Plenum Cable - CL2P
Length 18”
Sensor 50K (50,000 Ω)
Product Family Specifications
Number Wires Two (Non-Polarity Sensitive)
Agency Approvals CE, RoHS2, WEEE
Conductor Material Silver Plated Copper
Number Sensing Points One
Operating Humidity Range 10 to 95% RH, non-condensing
Power Dissipation Constant 3 mW/ºC except A/1.8K Series: 1 mW/ºC | A/10K-E1 Series: 2 mW/ºC
Sensor Type | Sensor Curve Thermistor | Non-Linear, NTC (Negative Temperature Coefficient)
Operating Temperature Range CL2P: -80ºC (-112ºF) to 150ºC (302ºF) CMP: 0ºC (32ºF) to 75ºC (167ºF)
Sensor Output @ 25ºC (77ºF) A/1.8K: 1.8KΩ nominal | (Red/Yellow) A/10KS: 10KΩ nominal | (White/Blue) A/3K: 3KΩ nominal | (White/Brown) A/10K-E1: 10KΩ nominal | (Gray/Orange) A/AN (Type III): 10KΩ nominal | (White/White) A/20K: 20KΩ nominal | (Brown/Blue) A/AN-BC: 5.238KΩ nominal | (White/Yellow) A/50K: 50KΩ nominal | (Brown/Yellow) A/CP (Type II): 10KΩ nominal | (White/Green) A/100KS: 100KΩ nominal | (Black/Yellow) A/CSI: 10KΩ nominal | (Green/Yellow)
Response Time (63% Step Change) 10 Seconds nominal