ACI A/100KS-I-4"-BB
SKU: CS6289464MPN: A/100KS-I-4"-BBAlternate Part #: 145452
100,000 Ohm Thermistor, Immersion, Welded Well, 4”, NEMA 3R Enclosure
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
Length 4”
Sensor 1.8K (1,800 Ω)
Enclosure Aluminum, NEMA 3R
Thermowell Type 2 Part Fabricated
Sensor Curve Non-Linear, NTC (Negative Temperature Coefficient)
Probe Diameter 0.250” (6.35mm)
Probe Material 304 Stainless Steel
Sensor Threads ½” NPS (National Pipe Straight) Male Thread
Agency Approvals CE, UKCA, RoHS2, WEEE
Conductor Material Silver Plated Copper
Number Sensing Points One
Operating Humidity Range 10 to 95% RH, non-condensing
Storage Temperature Range -40 to 85ºC (-40 to 185ºF)
Power Dissipation Constant 3 mW/ºC A/1.8K Series: 1 mW/ºC A/10K-E1 Series: 2 mW/ºC
Operating Temperature Range -40 to 150ºC (-40 to 302ºF)
Lead Length | Conductor Size 14” (35.6 cm) | 22 AWG (0.65mm)
Response Time (63% Step Change) 10 Seconds nominal
Lead Wire Insulation | Wire Rating Etched Teflon (PTFE) Colored Leads | Mil Spec 16878/4 Type E)
Thermowell Material | Bore Diameter 304 Series Stainless Steel | 0.260”