ACI A/1K-2W-IM-2.5"-4X
SKU: CS6289287MPN: A/1K-2W-IM-2.5"-4XAlternate Part #: 144657
1,000 Ohm (Two Wires) RTD, Immersion, Machined Well, 2.5”, NEMA 4X Enclosure
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
NIST None
Length 2.5”
Sensor 1K-2W (1,000 Ω, 2 wires)
Enclosure NEMA 4X
Thermowell Type Machined
Product Family Specifications
Stability +/- 0.03% after 1000 Hours @ 300ºC (572ºF)
Sensor Type Platinum RTD
Sensor Curve PTC (Positive Temperature Coefficient)
Probe Diameter 0.250” (6.35mm)
Probe Material 304 Stainless Steel
Sensor Threads ½” NPS (National Pipe Straight) Male Thread
Agency Approvals CE, UKCA, RoHS2, WEEE
Conductor Material Silver Plated Copper
Number Sensing Points One
Operating Humidity Range 10 to 95% RH, non-condensing
Storage Temperature Range -40 to 85ºC (-40 to 185ºF)
Operating Temperature Range -40 to 200ºC (-40 to 392ºF)
Lead Length | Conductor Size 14” (35.6 cm) | 22 AWG (0.65mm)
Sensor Output @ 0ºC (32ºF) A/100-xW-I Series: 100 Ohms nominal A/1K-xW-I Series: 1000 Ohms nominal
Response Time (63% Step Change) 8 Seconds nominal
Lead Wire Insulation | Wire Rating Etched Teflon (PTFE) Colored Leads | Mil Spec 16878/4 Type E)
Thermowell Material | Bore Diameter 304 Series Stainless Steel | 0.260”
Din Standard | Temperature Coeffcient DIN EN 60751 (IEC 751) | 3850 ppm / ºC
Fitting Material | Flammability Rating Polyamide 66 (High Performance Nylon 66) | UL94-HB
Foam Pad Material | Flammability Rating Neoprene/EPDM/SBR Polymer | UL94-HBF; FMVSS-302; MIL-R-6130C
Self-Heating | Maximum Operating Current 100 Ohm RTD: 7 mW/ºC (Still Air) | 5 mA 1K Ohm RTD: 4 mW/ºC (Still Air) | 3 mA