ACI A/10KS-DO-6"
SKU: CS6289056MPN: A/10KS-DO-6"Alternate Part #: 143402
10,000 Ohm Thermistor, Duct, Without Box, 6”
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
Wire Standard Leads
Length 6”
Sensor 10KS (10,000 Ω)
Product Family Specifications
Number Wires Two (Non-Polarity Sensitive)
Agency Approvals CE, RoHS2, WEEE
Conductor Material Silver Plated Copper
Number Sensing Points One
Operating Humidity Range 10 to 95% RH, non-condensing
Power Dissipation Constant 3 mW/ºC except A/1.8K Series: 1 mW/ºC | A/10K-E1 Series: 2 mW/ºC
Sensor Type | Sensor Curve Thermistor | Non-Linear, NTC (Negative Temperature Coefficient)
Operating Temperature Range CL2P: -80ºC (-112ºF) to 150ºC (302ºF) CMP: 0ºC (32ºF) to 75ºC (167ºF)
Sensor Output @ 25ºC (77ºF) A/1.8K: 1.8KΩ nominal | (Red/Yellow) A/10KS: 10KΩ nominal | (White/Blue) A/3K: 3KΩ nominal | (White/Brown) A/10K-E1: 10KΩ nominal | (Gray/Orange) A/AN (Type III): 10KΩ nominal | (White/White) A/20K: 20KΩ nominal | (Brown/Blue) A/AN-BC: 5.238KΩ nominal | (White/Yellow) A/50K: 50KΩ nominal | (Brown/Yellow) A/CP (Type II): 10KΩ nominal | (White/Green) A/100KS: 100KΩ nominal | (Black/Yellow) A/CSI: 10KΩ nominal | (Green/Yellow)
Response Time (63% Step Change) 10 Seconds nominal