ACI A/1K-3W-RA-36"-PB
SKU: CS6288703MPN: A/1K-3W-RA-36"-PBAlternate Part #: 142491
1,000 Ohm (Three Wires) RTD, Rigid Probe Averaging, 36”, Plastic Enclosure
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
Length 36”
Sensor 1K-3W (1,000 Ω, 3 Wires)
Probe Diameter 0.250” (6.35mm)
Probe Material 304 Series Stainless Steel
Sensor Accuracy +/- 0.1% @ 0ºC (32ºF) | +/- 0.25% @ 21ºC (70ºF) | +/- 1.0% @ 130ºC (266ºF)
Number Sensing Points Continuous
Temperature Coefficient 3850 ppm / ºC
Storage Temperature Range -40 to 85ºC (-40 to 185ºF)
Operating Temperature Range 10 to 95% RH, non-condensing
Lead Length | Conductor Size 12” (30.5cm) | 22 AWG (0.65mm)
Sensor Output @ 0ºC (32ºF) 1000 Ohms nominal
Response Time (63% Step Change) 15 Seconds nominal