ACI A/10KS-O-BB
SKU: CS6288672MPN: A/10KS-O-BBAlternate Part #: 142405
10,000 Ohm Thermistor, Outside Air, NEMA 3R Enclosure
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
| Sensor | 10KS (10,000 Ω) |
|---|---|
| Enclosure | Aluminum, NEMA 3R |
Product Family Specifications
| Number Wires | Two (Non-Polarity Sensitive) |
|---|---|
| Agency Approvals | CE, RoHS, WEEE |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| Number Sensing Points | One |
| Operating Humidity Range | 10 to 100% RH |
| Storage Temperature Range | -40 to 70ºC (-22 to 158ºF) |
| Power Dissipation Constant | 3 mW/ºC except A/1.8K Series: 1 mW/ºC | A/10K-E1 Series: 2 mW/ºC |
| Sensor Type | Sensor Curve | Thermistor | Non-Linear, NTC (Negative Temperature Coefficient) |
| Operating Temperature Range | -40 to 70ºC (-22 to 158ºF) |
| Lead Length | Conductor Size | 14” (35.6cm) | 22 AWG (0.65mm) |
| Response Time (63% Step Change) | 25 Seconds nominal |
| Lead Wire Insulation | Wire Rating | Etched Teflon (PTFE) Colored Leads | MIL-W-16878/4 (Type E) |
| Nominal Thermistor Resistive Output @ 77°F (25°C) (Lead Wire Colors) | A/1.8K: 1.8KΩ nominal | (Red/Yellow) A/2252: 2.252KΩ nominal | (White/Red) A/3K: 3KΩ nominal | (White/Brown) A/5K: 5KΩ nominal | (Red/Gray) A/AN (Type III): 10KΩ nominal | (White/White) A/AN-BC: 5.238KΩ nominal | (White/Yellow) A/CP (Type II): 10KΩ nominal | (White/Green) A/CSI: 10KΩ nominal | (Green/Yellow) A/10KS: 10KΩ nominal | (White/Blue) A/10K-E1: 10KΩ nominal | (Orange/Gray) A/20K: 20KΩ nominal | (Brown/Blue) A/50K: 50KΩ nominal | (Brown/Yellow) A/100KS: 100KΩ nominal | (Black/Yellow) |