ACI A/1K-2W-RA-36"-BB
SKU: CS6287603MPN: A/1K-2W-RA-36"-BBAlternate Part #: 135589
1,000 Ohm (Two Wires) RTD, Rigid Probe Averaging, 36”, NEMA 3R Enclosure
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
Length 36”
Sensor 1K-2W (1,000 Ω, 2 wires)
Enclosure Aluminum, NEMA 3R
Product Family Specifications
Sensor Type Platinum RTD
Number Wires A/1K-2W-RA-xx”: Two (Non-Polarity Sensitive) A/1K-3W-RA-xx”: Three (Polarity Sensitive)
Sensor Curve PTC (Positive Temperature Coefficient)
Probe Diameter 0.250” (6.35mm)
Probe Material 304 Series Stainless Steel
Sensor Accuracy +/- 0.1% @ 0ºC (32ºF) | +/- 0.25% @ 21ºC (70ºF) | +/- 1.0% @ 130ºC (266ºF)
Agency Approvals CE, RoHS2, WEEE
Conductor Material Silver Plated Copper
Number Sensing Points Continuous
Temperature Coefficient 3850 ppm / ºC
Storage Temperature Range -40 to 85ºC (-40 to 185ºF)
Operating Temperature Range 10 to 95% RH, non-condensing
Lead Length | Conductor Size 12” (30.5cm) | 22 AWG (0.65mm)
Sensor Output @ 0ºC (32ºF) 1000 Ohms nominal
Response Time (63% Step Change) 15 Seconds nominal