ACI A/20K-RA-36"-BB
SKU: CS6287371MPN: A/20K-RA-36"-BBAlternate Part #: 133520
20,000 Ohm Thermistor, Rigid Probe Averaging, 36”, NEMA 3R Enclosure
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
| Length | 36” |
|---|---|
| Sensor | 20K (20,000 Ω) |
| Enclosure | Aluminum, NEMA 3R |
|---|---|
| Number Wires | Two (Non-Polarity Sensitive) |
| Sensor Curve | Non-Linear, NTC (Negative Temperature Coefficient) |
| Probe Diameter | 0.250” (6.35mm) |
| Probe Material | 304 Stainless Steel |
| Agency Approvals | CE, RoHS2, WEEE |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| Number Sensing Points | Four |
| Operating Humidity Range | -40 to 85ºC (-40 to 185ºF) |
| Storage Temperature Range | -40 to 85ºC (-40 to 185ºF) |
| Power Dissipation Constant | 4 mW/ºC except A/1.8K Series \= 2 mW; A/100KS Series: 6 mW |
| Accuracy 0-70ºC (32-158ºF) | +/-0.20ºC (+/-0.36ºF) |
| Lead Length | Conductor Size | 12” (30.5cm) | 22 AWG (0.65mm) |
| Sensor Output @ 25ºC (77ºF) | A/1.8K: 1.8KΩ nominal | (Red/Yellow) A/3K: 3KΩ nominal | (White/Brown) A/AN (Type III): 10KΩ nominal | (White/White) A/AN-BC: 5.238KΩ nominal | (White/Yellow) A/CP (Type II): 10KΩ nominal | (White/Green) A/CSI: 10KΩ nominal | (Green/Yellow) A/10KS: 10KΩ nominal | (White/Blue) A/10K-E1: 10KΩ nominal | (Gray/Orange) A/20K: 20KΩ nominal | (Brown/Blue) A/50K: 50KΩ nominal | (Brown/Yellow) A/100KS: 100KΩ nominal | (Black/Yellow) |
| Response Time (63% Step Change) | 10 Seconds nominal |