ACI A/CP-INW-18"-GD
SKU: CS6286512MPN: A/CP-INW-18"-GDAlternate Part #: 123387
10,000 Ohm Thermistor (Type II), Immersion, No Well, 18”, Galvanized Enclosure
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
Length 18”
Sensor CP (10K Ω, Type II)
Probe Diameter 0.250” (6.35mm)
Number Sensing Points One
Operating Humidity Range 10 to 95% RH, non-condensing
Storage Temperature Range -40 to 85ºC (-40 to 185ºF)
Power Dissipation Constant 3 mW/ºC A/1.8K Series: 1 mW/ºC A/10K-E1 Series: 2 mW/ºC
Operating Temperature Range -40 to 150ºC (-40 to 302ºF)
Lead Length | Conductor Size 14” (35.6 cm) | 22 AWG (0.65mm)
Response Time (63% Step Change) 10 Seconds nominal
Lead Wire Insulation | Wire Rating Etched Teflon (PTFE) Colored Leads | Mil Spec 16878/4 Type E)
Thermowell Material | Bore Diameter 304 Series Stainless Steel | 0.260”