ACI A/AN-BC-RA-18"-GD
SKU: CS6286487MPN: A/AN-BC-RA-18"-GDAlternate Part #: 123305
10,000 Ohm Thermistor w/11K Shunt, Rigid Probe Averaging, 18”, Galvanized Enclosure
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
Length 18”
Sensor AN-BC (10K Ω w/11K Shunt)
Enclosure Galvanized
Product Family Specifications
Sensor Type Thermistor
Number Wires Two (Non-Polarity Sensitive)
Sensor Curve Non-Linear, NTC (Negative Temperature Coefficient)
Probe Diameter 0.250” (6.35mm)
Probe Material 304 Stainless Steel
Agency Approvals CE, RoHS2, WEEE
Conductor Material Silver Plated Copper
Number Sensing Points Four
Operating Humidity Range -40 to 85ºC (-40 to 185ºF)
Storage Temperature Range -40 to 85ºC (-40 to 185ºF)
Power Dissipation Constant 4 mW/ºC except A/1.8K Series \= 2 mW; A/100KS Series: 6 mW
Accuracy 0-70ºC (32-158ºF) +/-0.20ºC (+/-0.36ºF)
Lead Length | Conductor Size 12” (30.5cm) | 22 AWG (0.65mm)
Sensor Output @ 25ºC (77ºF) A/1.8K: 1.8KΩ nominal | (Red/Yellow) A/3K: 3KΩ nominal | (White/Brown) A/AN (Type III): 10KΩ nominal | (White/White) A/AN-BC: 5.238KΩ nominal | (White/Yellow) A/CP (Type II): 10KΩ nominal | (White/Green) A/CSI: 10KΩ nominal | (Green/Yellow) A/10KS: 10KΩ nominal | (White/Blue) A/10K-E1: 10KΩ nominal | (Gray/Orange) A/20K: 20KΩ nominal | (Brown/Blue) A/50K: 50KΩ nominal | (Brown/Yellow) A/100KS: 100KΩ nominal | (Black/Yellow)
Response Time (63% Step Change) 10 Seconds nominal