ACI A/10KS-A-24'-PB
SKU: CS6285865MPN: A/10KS-A-24'-PBAlternate Part #: 120195
10,000 Ohm Thermistor, Copper Averaging, 24’, Plastic Enclosure
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
Length 24’
Sensor 10KS (10,000 Ω)
Enclosure Plastic
Product Family Specifications
Stability Sensor Dependent; Contact ACI for more information on specic sensor
Sensor Type Thermistor
Number Wires Two (Non-Polarity Sensitive)
Sensor Curve Non-Linear, NTC (Negative Temperature Coecient)
Agency Approvals RoHS2, WEEE
Conductor Material Silver Plated Copper
Number Sensing Points 8’ and 12’ Lengths: Four 24’ and 50’ Lengths: Nine
Operating Humidity Range 10 to 95% RH, non-condensing
Storage Temperature Range -40 to 85ºC (-40 to 185ºF)
Power Dissipation Constant 8’ and 12’ Lengths: 4 mW/ºC except A/1.8K Series \= 2 mW/ºC | A/100KS Series: 6 mW/ºC 24’ \& 50’ Lengths: 6 mW/ºC except A/1.8K Series \= 3 mW/ºC | A/100KS Series: 9 mW/ºC
Operating Temperature Range -40 to 302ºF (-40 to 150ºC)
Lead Length | Conductor Size 12” (30.5 cm) | 26 AWG (0.40 mm)
Response Time (63% Step Change) 15 Seconds nominal
Lead Wire Insulation | Wire Rating Etched Teflon (PTFE) Colored Leads | MIL-W-16878/4 (Type E)
Fitting Material | Flammability Rating Polyamide 66 (High Performance Nylon) | UL94-HB
Foam Pad Material | Flammability Rating Neoprene/EPDM/SBR Polymer | UL94-HBF; FMVSS-302; MIL-R-6130C
Sensing Element Material | Element Diameter Copper | 0.210” (5.34 mm) nominal