ACI A/TT100-D-18"-4-4X
SKU: CS6285495MPN: A/TT100-D-18"-4-4XAlternate Part #: 118545
Transmitter w/ 100 Ohm RTD, Duct, 18”, NEMA 4X Enclosure, 4-20mA Output
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
Length 18”
Sensor TT100 (XMTR, 100 Ω)
Enclosure NEMA 4X
Product Family Specifications
Stability +/- 0.03% after 1000 Hours @ 300ºC (572ºF)
Warm Up Time 10 Minutes | Drift+/- 0.1%
Output Signals Current: 4-20 mA (2-Wire Loop Powered) Voltage: 1-5 VDC or 2-10 VDC (3-Wires)
Probe Diameter 0.250” (6.35mm)
Number Sensing Points One
Connections | Wire Size Screw Terminal Blocks (Polarity Sensitive) | 16 AWG (1.31 mm2) to 26 AWG (0.129 mm2)
Maximum Load Resistance (Terminal Voltage - 8.5 V) | 0.020 A
Operating Humidity Range 10 to 90% RH, non-condensing
Lead Length | Conductor Size 14” (35.6 cm) | 22 AWG (0.65mm)