ACI A/TT100-D-12"-4-BB
SKU: CS6285492MPN: A/TT100-D-12"-4-BBAlternate Part #: 118536
Transmitter w/ 100 Ohm RTD, Duct, 12”, NEMA 3R Enclosure, 4-20mA Output
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
Length 12”
Sensor TT100 (XMTR, 100 Ω)
Enclosure Aluminum, NEMA 3R
Product Family Specifications
Stability +/- 0.03% after 1000 Hours @ 300ºC (572ºF)
Sensor Type Platinum RTD
Number Wires Two
Sensor Curve PTC (Positive Temperature Coefficient)
Warm Up Time 10 Minutes | Drift+/- 0.1%
Output Signals Current: 4-20 mA (2-Wire Loop Powered) Voltage: 1-5 VDC or 2-10 VDC (3-Wires)
Probe Diameter 0.250” (6.35mm)
Probe Material 304 Stainless Steel
Agency Approvals RoHS2, WEEE
Conductor Material Silver Plated Copper
Number Sensing Points One
Connections | Wire Size Screw Terminal Blocks (Polarity Sensitive) | 16 AWG (1.31 mm2) to 26 AWG (0.129 mm2)
Maximum Load Resistance (Terminal Voltage - 8.5 V) | 0.020 A
Operating Humidity Range 10 to 90% RH, non-condensing
Min/Max Temperature Spans Minimum Temp. Span: 50ºF (28ºC) Maximum Temp. Span: 500ºF (260ºC)
Storage Temperature Range -40 to 85ºC (-40 to 185ºF)
Operating Temperature Range -40 to 200ºC (-40 to 392ºF)
Lead Length | Conductor Size 14” (35.6 cm) | 22 AWG (0.65mm)