ACI A/TT100-S-4-4X
SKU: CS6285469MPN: A/TT100-S-4-4XAlternate Part #: 118431
Transmitter w/ 100 Ohm RTD, Strap On, NEMA 4X Enclosure, 4-20mA Output
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
| Sensor | TT100 (XMTR, 100 Ω) |
| Plate Material | Copper |
| Agency Approvals | RoHS2, WEEE |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| Pipe Sizes Accepted | 1 ¼” (32 mm) to 4” (100 mm) |
| Connections | Wire Size | Screw Terminal Blocks (Polarity Sensitive) | 16 AWG (1.31 mm2) to 26 AWG (0.129 mm2) |
| Maximum Load Resistance | Terminal Voltage - 8.5 V) | 0.020 A |
| Operating Humidity Range | 10 to 90% RH, non-condensing |
| Storage Temperature Range | -40 to 75ºC (-40 to 167ºF) |
| Lead Length | Conductor Size | 14” (35.6 cm) | 22 AWG (0.65 mm) |
| Terminal Block Torque Rating | 0.37 ft-lb (0.5 Nm ) nominal |
| Warm Up Time | Warm Up Drift | 10 Minutes | +/- 0.1% |
| Lead Wire Insulation | Wire Rating | Etched Teflon (PTFE) Colored Leads | MIL-W-16878/4 (Type E) |
| Transmitter Operating Humidity Range | 0 to 90%, non condensing |
| Din Standard | Temperature Coeffcient | DIN EN 60751 (IEC 751) | 3850 ppm / ºC |