Dwyer DCT510A
SKU: CS572153MPN: DCT510AAlternate Part #: 100536-02
DCT510A ASSEMBLY
$272.34
UnitAvailable on backorder
Product Details
Low cost timer controller, 10 channels.
Attributes
| Agency Approval | CE, cUL, UL. |
| Commodity Code | 0503 |
| Fuse | Type 3 AG, 3 A @ 250 VAC. |
| Off Time | 1 second to 180 seconds. |
| Off Time Accuracy | ±5% of setting. |
| On Time | 50 msec to 500 msec. |
| On Time Accuracy | ±10 msec. |
| On Time Stability | ±1 ms. |
| Output Channels | 4, 6, & 10 channels. |
| Power Consumption | 2.5 W. |
| Power Requirement | 102 to 132 VAC 50 or 60 Hz. |
| Solenoid Supply | 3A max. per channel. |
| Storage Temperature Limits | -40 to 176°F (-40 to 80°C). |
Specifications
| SKU | CS572153 |
|---|---|
| MPN | DCT510A |
| Alternate Part # | 100536-02 |



