Trane BKR02070
SKU: CS5703233MPN: BKR02070
BREAKER; MOLDED CASE, 3 POLE, 600 VOLT, 40 AMPS, ED FRAME W/LOAD LUGS
Contact us for pricing and availability
Product Details
BREAKER; MOLDED CASE, 3 POLE, 600 VOLT, 40 AMPS, ED FRAME W/LOAD LUGS
Attributes
| Mounting Type | Bolt-On |
| Type | Molded Case, Thermal Magnetic |
| Standards | IEC,UL |
| Temperature Rating | 40 Deg. F |
| Series | HHE |
| Current Rating | 40A |
| Voltage (Vac) | 600V |
| Voltage Rating | 600 V |
| Frame Type | ED |
| Number Of Poles | 3 |
| Mount | Bolt-On |
| Rohs | True |
| Interrupt Rating | 18 kA at 600V AC, 65 kA at 480V AC |
| Frame Size | 125A |
| Terminal Connection Type | Load Side Lug |
Specifications
| SKU | CS5703233 |
|---|---|
| MPN | BKR02070 |