Trane BKR02753
SKU: CS5623706MPN: BKR02753
BREAKER; CIRCUIT, 25A 600V 65KA, H.1
Contact us for pricing and availability
Product Details
BREAKER; CIRCUIT, 25A 600V 65KA, H.1
Attributes
| Mounting Type | Unit |
| Type | Thermal Magnetic |
| Standards | UL, CSA, CE, IEC |
| Temperature Rating | 104 Deg. F |
| Current Rating | 25A |
| Voltage (Vac) | 600V |
| Voltage Rating | 600 V |
| Frame Type | H |
| Number Of Poles | 3 |
| Mount | Unit |
| Rohs | True |
| Voltage (Vdc) | 250 |
| Interrupt Rating | 65 kA at 480V AC, 25 kA at 600V AC |
| Number Of Phase | 3 |
| Terminal Connection Type | Line and Load Side Lug |
Specifications
| SKU | CS5623706 |
|---|---|
| MPN | BKR02753 |