Trane CTR02881
SKU: CS5585822MPN: CTR02881
CONTACTOR; 50A 3-POLE CONTACTOR W/ 600 V AND 230V AUX
Contact us for pricing and availability
Product Details
CONTACTOR; 50A 3-POLE CONTACTOR W/ 600 V AND 230V AUX
Attributes
| Standards | UL |
| Current Rating | 50A |
| Number Of Poles | 3 |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Contact Configuration | SPDT |
| Contact Current (A) | 50 FLA |
| Coil Voltage (V) | 24 |
| Switching Voltage | 600/230V |
| Resistive Load | 63 A |
Specifications
| SKU | CS5585822 |
|---|---|
| MPN | CTR02881 |