Trane SWT03068
SKU: CS5540851MPN: SWT03068
SWITCH; 60A NON-FUSIBLE DISCONNECT, EDS-60U
Contact us for pricing and availability
Product Details
SWITCH; 60A NON-FUSIBLE DISCONNECT, EDS-60U
Attributes
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Type | Disconnect Boxes |
| Standards | UL |
| Current Rating | 60A |
| Voltage (Vac) | 240V |
| Dimensions | 6.75 D x 5 W x 2.25 H |
| Case Type | Non-Metallic |
| Electrical Rating (A) | 60.0 |
Specifications
| SKU | CS5540851 |
|---|---|
| MPN | SWT03068 |