Trane CPT02340
SKU: CS5531710MPN: CPT02340
CAPACITOR; MOTOR RUN CAPACITOR, 370 V, ROUND, 25+3UF
Contact us for pricing and availability
Product Details
CAPACITOR; MOTOR RUN CAPACITOR, 370 V, ROUND, 25+3UF
Attributes
| Diameter (In) | 2.25 |
| Type | Dual Capacitance, Run, Single Voltage |
| Standards | CSA, IEC, UL, UR |
| Temperature Rating | -40 to 70 Deg. C |
| Material | Metal Case |
| Voltage (Vac) | 370V |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Capacitor Shape | Round Can |
| Capacitance (Uf) | 25+3 |
| Max Operating Temperature (Deg C) | 70.0 |
| Min Operating Temperature (Deg C) | -40 |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitor Voltage (V) | 370V AC |
Specifications
| SKU | CS5531710 |
|---|---|
| MPN | CPT02340 |

