Schneider Electric CWE2
SKU: CS5489303MPN: CWE2
Veris CW2 Series Economy Air Quality Sensor, Wall, CO2, Analog Output

Contact us for pricing and availability
Product Details
The CWE2 Series of air quality sensors for living space are for use with BAS controllers designed to accept 4 to 20mA, 0 to 5 Vdc or 0 to 10 Vdc outputs. These sensors measure CO2 levels using a dual-beam, non-dispersive infrared (NDIR) technology. The CWE2 Series Economy sensor has an accuracy of ±30 ppm ±3% of measured value, features 2-wire 4 to 20mA and 3-wire voltage outputs, and is available with optional temperature output.
Attributes
| Us Rated Supply Voltage | 20…30 V DC 24 V AC |
| Us Rated Supply Voltage 1 | 20…30 V DC 24 V AC |
| Ambient Air Temperature For Operation | 0-50 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | 0-50 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 2 | 0-50 °C |
| Colour | white |
| Colour 1 | white |
| Communication Network Type | wired |
| Communication Network Type 1 | wired |
| Connections Terminals | screw terminal - 2 cable(s) (AWG 24…AWG 18) |
| Device Application | HVAC# #temperature control# #fan speed controller |
| Device Presentation | complete product |
| Display Type | without display |
| Display Type 1 | without display |
| Function Available | with CO2 sensor |
| Material | ABS (acrylonitrile butadiene-styrene) |
| Mounting Support | wall-mount |
| Network Frequency | 50 Hz# #60 Hz |
| Product Name | SpaceLogic Room Unit |
| Product Or Component Type | sensor |
| Range | SpaceLogic |
| Repeat Accuracy | ± 20 ppm |
| Sensor Type | NDIR (non-dispersive infrared) |
| Sensor Type 1 | NDIR (non-dispersive infrared) |
| Standards | FCC part 15 class B UL 916 |
| Standards 1 | FCC part 15 class B UL 916 |
| Standards 2 | FCC part 15 class B UL 916 |
| Surface Finish | matt |
Specifications
| SKU | CS5489303 |
|---|---|
| MPN | CWE2 |




