Eaton V48M28F1516-USSPA
SKU: CS5482800MPN: V48M28F1516-USSPAAlternate Part #: V48M28F1516M07UPC/EAN: 786689728229
Eaton General purpose ventilated transformer
$20,556.85
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton DOE 2016 Efficient Transformer, 15 kVA, NEMA 3R, Three-phase, 480-208Y/120V, 60 Hz, 115°C, Aluminum windings, SPA Steel, Made in America, Steel Procurement Act compliant
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | Case A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Material | SPA Steel |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | SPA Steel, Made in America |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Voltage Rating | 480-208Y/120V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
| Weathershield | Not required |
Specifications
| SKU | CS5482800 |
|---|---|
| MPN | V48M28F1516-USSPA |
| Alternate Part # | V48M28F1516M07 |
| UPC/EAN | 786689728229 |

