Eaton NZMN1-A125-NA
SKU: CS5481871MPN: NZMN1-A125-NAAlternate Part #: 281573UPC/EAN: 4015082815738
Product Details
Eaton Series NZM complete molded case circuit breaker, NZM1-frame, NZMN1, Thermal-magnetic trip, 750-1250A delayed, Three-pole, 125A, 690 Vac, 500 Vdc, 50 kAIC, Distribution circuit protection, 100-125A, Front frame clamp, 100-125A
Attributes
| Accessories | Rocker lever |
| Amperage Rating | 125 A |
| Circuit Breaker Type | NZMN1 |
| Class | Distribution circuit protection |
| Connection | Front frame clamp |
| Frame | NZM1 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Overload Range | 100-125A |
| Setting Range Ol Protector | 100-125A |
| Short Circuit Breaking Capacity | 50 kAIC |
| Trip Rating | 750-1250 A delayed |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Voltage Rating | 690 Vac, 500 Vdc |