Eaton KD3400KW
SKU: CS5481728MPN: KD3400KWAlternate Part #: 6622C81G26UPC/EAN: 786679024072
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, K-frame, KD, Molded case switch, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Without terminals, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Molded case switch |
| Circuit Breaker Type | KD |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Molded case switch |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |