Eaton EHD3D44AAK00000000
SKU: CS5481011MPN: EHD3D44AAK00000000Alternate Part #: 3-4778-40076AUPC/EAN: 786689156213
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 3.4A, 2 hp 480V NEMA 1 xl std HVAC high SCCR
Attributes
| Amperage Rating | 3.4A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 oversized |
| Horsepower | 2 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5481011 |
|---|---|
| MPN | EHD3D44AAK00000000 |
| Alternate Part # | 3-4778-40076A |
| UPC/EAN | 786689156213 |
