Eaton EHD2111A1K00010000
SKU: CS5480941MPN: EHD2111A1K00010000Alternate Part #: 3-4777-10198AUPC/EAN: 786689162085
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 211A, 75 hp 208V NEMA 1 std HVAC high SCCR non-byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 211A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 75 hp |
| Options | Non-bypass light kit (power on run fault) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480941 |
|---|---|
| MPN | EHD2111A1K00010000 |
| Alternate Part # | 3-4777-10198A |
| UPC/EAN | 786689162085 |
