Eaton EHD1244A3K00000000
SKU: CS5480826MPN: EHD1244A3K00000000Alternate Part #: 3-4777-40185AUPC/EAN: 786689160456
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 124A, 100 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR
Attributes
| Amperage Rating | 124A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 100 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480826 |
|---|---|
| MPN | EHD1244A3K00000000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40185A |
| UPC/EAN | 786689160456 |