Eaton EHD0964ABK00000000
SKU: CS5480777MPN: EHD0964ABK00000000Alternate Part #: 3-4780-40071AUPC/EAN: 786689159016
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 96A, 75 hp 480V NEMA 12 xl std HVAC high SCCR
Attributes
| Amperage Rating | 96A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 oversized |
| Horsepower | 75 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480777 |
|---|---|
| MPN | EHD0964ABK00000000 |
| Alternate Part # | 3-4780-40071A |
| UPC/EAN | 786689159016 |