Eaton EHD0241AAK00000000
SKU: CS5480398MPN: EHD0241AAK00000000Alternate Part #: 3-4778-10079AUPC/EAN: 786689149758
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 24.3A, 7.5 hp 208V NEMA 1 xl std HVAC high SCCR
Attributes
| Amperage Rating | 24.3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 oversized |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480398 |
|---|---|
| MPN | EHD0241AAK00000000 |
| Alternate Part # | 3-4778-10079A |
| UPC/EAN | 786689149758 |
