Eaton EHD0152AAK00000000
SKU: CS5480290MPN: EHD0152AAK00000000Alternate Part #: 3-4778-20076AUPC/EAN: 786689139001
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 15.2A, 5 hp 230V NEMA 1 xl std HVAC high SCCR
Attributes
| Amperage Rating | 15.2A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 oversized |
| Horsepower | 5 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480290 |
|---|---|
| MPN | EHD0152AAK00000000 |
| Alternate Part # | 3-4778-20076A |
| UPC/EAN | 786689139001 |
