Eaton EHB9D62A1KT0E20000
SKU: CS5479830MPN: EHB9D62A1KT0E20000Alternate Part #: 3-4768-20070AUPC/EAN: 786689142360
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 9.6A, 3 hp 230V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 9.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 3 hp |
| Options | fault Manual bypass switch VFD run Bypass light kit (on bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5479830 |
|---|---|
| MPN | EHB9D62A1KT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4768-20070A |
| UPC/EAN | 786689142360 |