Eaton EHB9D62A1KS0F00000
SKU: CS5479823MPN: EHB9D62A1KS0F00000Alternate Part #: 3-4768-20065AUPC/EAN: 786689142162
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 9.6A, 3 hp 230V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 9.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 3 hp |
| Options | Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5479823 |
|---|---|
| MPN | EHB9D62A1KS0F00000 |
| Alternate Part # | 3-4768-20065A |
| UPC/EAN | 786689142162 |