Eaton EHB9D62A1JU0G20000
SKU: CS5479810MPN: EHB9D62A1JU0G20000Alternate Part #: 3-4772-20104AUPC/EAN: 786689141615
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 9.6A, 3 hp 230V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 9.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 3 hp |
| Options | bypass run) fault Bypass light kit (on VFD run Auxiliary contacts Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5479810 |
|---|---|
| MPN | EHB9D62A1JU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4772-20104A |
| UPC/EAN | 786689141615 |