Eaton EHB9D05A2KS0000000
SKU: CS5479730MPN: EHB9D05A2KS0000000Alternate Part #: 3-4774-50121AUPC/EAN: 786689141165
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 9.0A, 7.5 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5479730 |
|---|---|
| MPN | EHB9D05A2KS0000000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50121A |
| UPC/EAN | 786689141165 |