Eaton EHB9D05A1KS0F20000
SKU: CS5479707MPN: EHB9D05A1KS0F20000Alternate Part #: 3-4768-50046AUPC/EAN: 786689140427
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 9.0A, 7.5 hp 575V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5479707 |
|---|---|
| MPN | EHB9D05A1KS0F20000 |
| Alternate Part # | 3-4768-50046A |
| UPC/EAN | 786689140427 |