Eaton EHB7D64A2KT0G20000
SKU: CS5479561MPN: EHB7D64A2KT0G20000Alternate Part #: 3-4774-40472AUPC/EAN: 786689141837
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 7.6A, 5 hp 480V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 7.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 5 hp |
| Options | fault Bypass light kit (on Auxiliary contacts bypass run) Manual bypass switch VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5479561 |
|---|---|
| MPN | EHB7D64A2KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40472A |
| UPC/EAN | 786689141837 |