Eaton EHB7D64A1KU0020000
SKU: CS5479521MPN: EHB7D64A1KU0020000Alternate Part #: 3-4768-40074AUPC/EAN: 786689133337
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 7.6A, 5 hp 480V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 7.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5479521 |
|---|---|
| MPN | EHB7D64A1KU0020000 |
| Alternate Part # | 3-4768-40074A |
| UPC/EAN | 786689133337 |