Eaton EHB7D51A1JS0F00000
SKU: CS5479228MPN: EHB7D51A1JS0F00000Alternate Part #: 3-4772-10061AUPC/EAN: 786689125523
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 7.5A, 2 hp 208V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 7.5A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 2 hp |
| Options | Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5479228 |
|---|---|
| MPN | EHB7D51A1JS0F00000 |
| Alternate Part # | 3-4772-10061A |
| UPC/EAN | 786689125523 |
