Eaton EHB7D51A1JS0E20000
SKU: CS5479227MPN: EHB7D51A1JS0E20000Alternate Part #: 3-4772-10060AUPC/EAN: 786689125363
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 7.5A, 2 hp 208V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 7.5A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 2 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run bypass run) Manual bypass switch fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5479227 |
|---|---|
| MPN | EHB7D51A1JS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4772-10060A |
| UPC/EAN | 786689125363 |
