Eaton EHB6D82A2KS0020000
SKU: CS5478935MPN: EHB6D82A2KS0020000Alternate Part #: 3-4774-20318AUPC/EAN: 786689130596
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.8A, 2 hp 230V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6.8A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 2 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478935 |
|---|---|
| MPN | EHB6D82A2KS0020000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20318A |
| UPC/EAN | 786689130596 |