Eaton EHB6D82A2KS0G20000
SKU: CS5478933MPN: EHB6D82A2KS0G20000Alternate Part #: 3-4774-20324AUPC/EAN: 786689130800
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.8A, 2 hp 230V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6.8A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 2 hp |
| Options | Auxiliary contacts Bypass light kit (on fault Manual bypass switch VFD run bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478933 |
|---|---|
| MPN | EHB6D82A2KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20324A |
| UPC/EAN | 786689130800 |
