Eaton EHB6D61ACKS0000000
SKU: CS5478600MPN: EHB6D61ACKS0000000Alternate Part #: 3-4778-10016AUPC/EAN: 786689119010
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.6A, 1.5 hp 208V NEMA 3R xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp
Attributes
| Amperage Rating | 6.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R oversized |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478600 |
|---|---|
| MPN | EHB6D61ACKS0000000 |
| Alternate Part # | 3-4778-10016A |
| UPC/EAN | 786689119010 |

