Eaton EHB4D84A3KT0G2A000
SKU: CS5478084MPN: EHB4D84A3KT0G2A000Alternate Part #: 3-4774-40416AUPC/EAN: 786689116798
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 4.8A, 3 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 4.8A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 3 hp |
| Options | VFD run Auxiliary contacts Space heater Bypass light kit (on Manual bypass switch fault bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478084 |
|---|---|
| MPN | EHB4D84A3KT0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40416A |
| UPC/EAN | 786689116798 |

