Eaton EHB4D84A2KS0G20000
SKU: CS5477990MPN: EHB4D84A2KS0G20000Alternate Part #: 3-4774-40324AUPC/EAN: 786689116309
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 4.8A, 3 hp 480V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 4.8A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 3 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run Auxiliary contacts fault bypass run) Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477990 |
|---|---|
| MPN | EHB4D84A2KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40324A |
| UPC/EAN | 786689116309 |

