Eaton EHB4D84A1KU0G20000
SKU: CS5477954MPN: EHB4D84A1KU0G20000Alternate Part #: 3-4768-40060AUPC/EAN: 786689109080
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 4.8A, 3 hp 480V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 4.8A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 3 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run Auxiliary contacts bypass run) Manual bypass switch fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477954 |
|---|---|
| MPN | EHB4D84A1KU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4768-40060A |
| UPC/EAN | 786689109080 |

