Eaton EHB4D84A1JU0E20000
SKU: CS5477923MPN: EHB4D84A1JU0E20000Alternate Part #: 3-4772-40072AUPC/EAN: 786689107260
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 4.8A, 3 hp 480V NEMA 1 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 4.8A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 3 hp |
| Options | fault Manual bypass switch VFD run bypass run) Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477923 |
|---|---|
| MPN | EHB4D84A1JU0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4772-40072A |
| UPC/EAN | 786689107260 |

